برخلاف تاتو های قدیمی میکروبلیدینگ یک شکل هنری تاتو است که پیگمنتر رنگ را توسط یک قلم دستی بر روی پوست شما می کشد. پیگمنتر با استفاده از این قلم دستی خط های فوق العاده ظریفی کاملا شبیه به موهای طبیعی ابرو و در جهت رویش ابروها روی ابرو میکشد.

آیا میکروبلیدینگ دائمی است؟

خیر. میکروبلیدینگ روشی نیمه دائمی است که محل میکروبلیدینگ شده به مرور زمان کمرنگ میشود.

ماندگاری میکروبلیدینگ ابرو

ماندگاری میکروبلیدینگ به موارد زیادی بستگی دارد ازجمله:

  1. نوع پوست: هرچه پوست خشک تر باشد میزان ماندگاری رنگ بیشتر است و هرچه پوست چرب تر باشد میزان ماندگاری رنگ کمتراست.
  2. نوع رنگ میکروبلیدینگ: اگر برای انجام میکروبلیدینگ از پیگمنتر بخواهید که میکروبلیدینگ را تیره بزند، میزان ماندگاری میکروبلیدینگ بیشتر از زمانی است رنگ روشن انتخاب کنید.

با توجه به موارد گفته شده در بالا و اینکه رنگ در عمق کمی از پوست قرار میگیرد، ماندگاری میکروبلیدینگ ابرو بین 6 ماه تا یک سال متغیر است است که البته حتما باید مراقبت های بعد از میکروبلیدینگ را رعایت کنید تا ماندگاری میکروبلیدینگ بیشتر شود.

مزایای میکروبلیدینگ

در روش میکروبلیدینگ پوست مانند تاتو های قدیمی و حتی میکروپیگمنتیشن شکافته نمی‌شود و در نتیجه آسیب جدی نمی بیند. پس می توان گفت این روش از لحاظ سلامتی بسیار بی خطر تر از انواع روش های پیش از خود می باشد.

یکی از مزیت های خوب میکروبلیدینگ این است که ماندگاری این روش نسبت به سایر روش ها کمتر است پس اگر بعد از مدتی از ابروهایتان خسته شوید و یا بخواهید فرم ابروهایتان را تغییر دهید به راحتی میتوانید فرم ابروهایتان را بعد از مدتی تغییر دهید (که البته ماندگاری کم این روش برای خانم هایی که ماندگاری بالا برایشان بسیار اهمیت دارد، جز معایب است)

معایب و عوارض میکروبلیدینگ

ماندگاری این روش نسبت به سایر روش ها کم است.

هزینه این کار تقریبا بالا است.(چون اولا هزینه ی خرید رنگ خوب برای انجام میکروبلیدینگ بالاست و اینکه این روش یک کار هنری است و ظرافت کار به هنر و مهارت پیگمنتر بستگی دارد)

میزان خونریزی نسبت به سایر روش ها کمی بیشتر است.(البته شما متوجه این قضیه نمی شوید)

میکروبلیدینگ فیبروز چیست؟

آکادمی فی یک آکادمی بین المللی معتبری است که در زمینه های مختلف از جمله آموزش میکروبلیدینگ ابرو، میکاپ صورت، لیفت و لمینت مژه، اکستنشن مژه و ... فعالیت میکند. یکی از دوره های آموزشی این آکادمی دوره فیبروز (phibrows که از دو کلمه ی phi که همان نام آکادمی و brows که به معنای ابروها است تشکیل شده) است که طی این دوره به شما آموزش می دهند که چگونه به بهترین شکل و با روش ها و دستگاه هایی جدید میکروبلیدینگ ابرو را انجام دهید. افرادی که دوره ی فیبروز را میگذرانند میکروبلیدینگ را به روش آکادمی فی انجام میدهند که اصطلاحا میکروبلیدینگ به روش فیبروز میگویند.

دستگاه میکروبلیدینگ

دستگاه میکروبلیدینگ بر خلاف میکروپیگمنتیشن که دستگاهی برقی است، یک قلم دستی است که برای هر فرد یک تیغ به صورت جداگانه در ابتدای دستگاه قرار میگیرد. ( شکل زیر یک دستگاه میکروبلیدینگ را نشان میدهد)

قیمت میکروبلیدینگ

هزینه میکروبلیدینگ ابرو با توجه به نوع ابروها متفاوت است. برای مثال اگر فردی فقط بخواهد جاهای خالی ابرو های خود را پرکند هزینه کمتری می پردازد نسبت به کسی که تمام ابروی خود را میکروبلیدینگ انجام میدهد. اما در کل میکروبلیدینگ در تهران بین 200 هزار تومان تا ۱ میلیون تومان متغیر است.

موارد منع میکروبلیدینگ

در دوران قاعدگی پوست رنگ را کمتر جذب می کند و ممکن است که رنگ زیر پوست شما باقی نماند، پس در دوران قاعدگی بهتر است که میکروبلیدینگ انجام ندهید.

در صورت داشتن انواع زخم، التهابات پوستی، آفتاب سوختگی، عفونت های باکتریایی و یا انجام لیفتینگ پوست و تزریق بوتاکس بهتر است یک ماه صبر کنید سپس میکروبلیدینگ انجام دهید.

در صورت داشتن خال پوستی مستعد سرطان، زگیل و خال های گوشتی، گوشت اضافه و سرطان پوست به هیچ وجه نباید میکروبلیدینگ انجام دهید.

اگر که به بیماری های هپاتیت، ایدز و هموفیلی (عدم انعقاد خون) مبتلا هستید به هیچ عنوان انجام میکروبلیدینگ ابرو توصیه نمی شود.

اگر به دیابت مبتلا هستید و تصمیم دارید که میکروبلیدینگ انجام دهید اول باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. اگرپزشک انجام میکروبلیدینگ را برای شما بلامانع میداند، میتوانید با اجازه نامه کتبی از دکتر خود به یک پیگمنتر متخصص مراجعه کنید و حتما او را نسبت به بیماری خود آگاه کنید.( بهتر این است که اگر دیابت دارید میکروبلیدینگ انجام ندهید)

در دوران شیردهی تغییرات هورمونی باعث می شود که رنگ پذیری پوست به خوبی انجام نشود برای همین بهتر است در این دوران میکروبلیدینگ انجام ندهید.(این به این معنی نیست که افرادی که در دوران شیردهی هستند نمیتوانند انجام دهند اما در دوران شیردهی میزان ماندگاری رنگ بسیار کم می شود)

مراحل انجام میکروبلیدینگ

ابتدا 30 دقیقه زودتر در سالن حضور داشته باشید. پیگمنتر با استفاده از یک پد الکلی ابرو هایتان را کاملا تمیز می کند تا کاملا ضد عفونی شوند. سپس با استفاده از یک پماد بی حسی (مانند پماد زایلاپی) ابرو هایتان را بی حس می کند تا میزان درد به حداقل برسد، به این صورت که یک مقدار از پماد را بر روی ابروهایتان گذاشته و روی تمام ابرو پخش میکند سپس با استفاده از یک پلاستیک کاملا تمیز و بهداشتی روی ابرو ها را می پوشاند. بیحسی باید حدود 20 دقیقه روی ابرو هایتان بماند تا ابروهایتان بی حس شوند.

به هنگام انجام میکروبلیدینگ یک پک وسایل مخصوص از جمله سوزن یکبار مصرف، کلاه مخصوص، پنبه و ... در اختیار هر فرد قرار میگیرد که هر کدام از مواد و تجهیزات ذکر شده می بایست به صورت جداگانه و یکبار مصرف برای هر فرد مورد استفاده قرار گیرد. حتما از پیگمنتر خود بخواهید که تمام وسایل مخصوصا "سوزن" را مقابل خودتان باز کند تا از بهداشتی بودن وسایل مطمئن شوید.

مهم ترین مرحله قبل از انجام میکروبلیدینگ قرینه سازی و طراحی ابرو ها می باشد. اول با یک مداد ابرو که قابل شست و شو با آب است، پیگمنتر ابروی شما را قرینه و طراحی میکند. برای قرینه سازی ابروها روش های مختلفی وجود دارد که هر پیگمنتر از یک روش استفاده میکند. بعضی از پیگمنترها چشمی و بدون استفاده از ابزاری عمل قرینه سازی را انجام میدهند، اما بعضی دیگر از ابزارهایی مانند دستگاه دیوایدر و یا خط کش های مخصوص قرینه سازی و یا حتی با استفاده از نخ قرینه سازی را انجام می دهند که تمامی روش ها در نهایت یک نتیجه را دارند.

به هنگام طراحی ابروها بسیاری از خانم ها درخواست می کنند که ابروهایشان را پهن تر بکشند اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در اولین مرحله ابرو ها را بیش از حد پهن بزنید دیگر امکان نازک کردن ابروها وجود ندارد اما اگر در مرحله اولیه ابرو ها را نازک تر بزنید میتوانید در مرحله ی ترمیم ابروها را پهن تر کنید.

مدت زمان انجام میکروبلیدینک باید بین نیم ساعت تا نهایت یک ساعت باشد. اگر انجام میکروبلیدینگ بیشتر از یک ساعت طول بکشد باعث میشود که در محل میکروبلیدینگ گوشت اضافه ایجاد شود.

قبل از انجام میکروبلیدینگ

اگر که الکل مینوشید و یا آسپیرین و رتینول مصرف میکنید یک هفته قبل از انجام میکروبلیدینگ خوردن آن ها را متوقف کنید چرا که این ها (آسپیرین و الکل) رقیق کننده های خون هستند و رتینول باعث نازک شدن پوست شده و خونریزی کمی زیاد تر میشود.

بعد از انجام میکروبلیدینگ

افرادی که میکروبلیدینگ انجام می دهند یکبار به ترمیم نیاز خواهند داشت که سه هفته تا یک ماه بعد از زمان انجام میکروبلیدینگ باید برای انجام ترمیم مراجعه کنند.

بعد از انجام میکروبلیدینگ بین روزهای دوم تا چهارم، رنگ اضافی بر روی پوست پخش میشود و پر رنگ تر از رنگ مورد نظرتان خواهد بود. بین روز های پنجم تا هفتم محل انجام میکروبلیدینگ پوسته میشود. بین روزهای هشتم تا دهم ظاهرا تمام میکروبلیدینگ از بین رفته و بسیار کمرنگ به نظر میرسد. روزهای 14 تا 28 ام تارهای ابرویی که با روش میکروبلیدینگ بر روی ابرو کشیده شده برمیگردد اما ایراداتی دارد که تمام موارد گفته شده بالا موقتی هستند و بعد از انجام ترمیم، میکروبلیدینگ زیبایی و ظرافت خود را دو چندان نشان خواهد داد و انجام ترمیم باعث افزایش میزان ماندگاری میکروبلیدینگ خواهد شد.

مراقبت های بعد از انجام میکروبلیدینگ

درچند روز اول محل انجام میکروبلیدینگ دچار خارش می شود و پوست دور ابرو دچار التهاب می گردد که امری طبیعی است (این التهاب بعد از 24 ساعت یا نهایتا 48 ساعت از بین می رود). محل میکروبلیدینگ شده را دست نزنید و اصلا نخارانید.

مدت زمان درمان محل زخم برای افراد مختلف با انواع مختلف پوست متفاوت بوده و بین 14 تا 30 روز متغیر است.

از روزی که میکروبلیدینگ انجام میدهید تا 3 روز بعد از آن ویتامین A چشمی را روزی 2 تا 3 بار بر روی محل میکروبلیدینگ شده بزنید. و از روز 4ام تا 10 روز روزی یکبار این پماد را بر روی آن بزنید.

افرادی که پوست چربی دارند باید روزی یک بار با ویتامین A چشمی محل میکروبلیدینگ شده را چرب کنند. (این دو نکته ی قبل باز به نظر متخصص میکروبلیدینگ ای که کار شما را انجام داده بستگی دارد)

1 تا 3 روز بعد از اینکه میکروبلیدینگ انجام دادید حمام نروید و به هیچ وجه به محل میکروبلیدینگ شده آب نزنید. چرا که بخار حمام و آب باعث ریزش رنگ خواهد شد.

1 تا 3 روز بعد کرم و مواد آرایشی در محل میکروبلیدینگ شده مصرف نکنید.

تا 10 روز هیچ گونه معالجه پوستی انجام ندهید و هرگز به استخر و سونا نروید.