کامل‌ترین
راهنمای تاتو و هاشور ابرو (میکروبلیدینگ)

هر آنچه لازم است درباره میکروبلیدینگ پرطرفردارترین روش هاشور یا تاتو ابرو بدانید. ماندگاری، مزایا و عوارض، هزینه، دستگاه، مراحل انجام، مراقبت های قبل و بعد از انجام، ویدیو های انجام هاشور ابرو و معرفی ۱۰ متخصص برتر میکروبلیدینگ در ایران

میکروبلیدینگ چیست؟

برخلاف تاتو های قدیمی، میکروبلیدینگ یک شکل هنری تاتو ابرو است که پیگمنتر رنگ را توسط یک قلم دستی بر روی پوست شما می کشد. پیگمنتر با استفاده از این قلم دستی خط های فوق العاده ظریفی کاملا شبیه به موهای طبیعی ابرو و در جهت رویش ابروها روی ابرو میکشد.

چند نمونه مدل هاشور ابرو به روش میکروبلیدینگ را در زیر مشاهده می کنید. برای بزرگ تر دیدن تصویر روی عکس ها کلیک کنید.

آیا میکروبلیدینگ دائمی است؟

خیر. میکروبلیدینگ روشی نیمه دائمی تاتو ابرو است که محل میکروبلیدینگ شده به مرور زمان کمرنگ میشود.

ماندگاری میکروبلیدینگ

مدت زمان ماندگاری میکروبلیدینگ ابرو به موارد زیر بستگی دارد:

نوع پوست

هرچه پوست خشک تر باشد میزان ماندگاری رنگ بیشتر است و هرچه پوست چرب تر باشد میزان ماندگاری رنگ کمتر است.

نوع رنگ میکروبلیدینگ

اگر برای انجام میکروبلیدینگ از پیگمنتر بخواهید که رنگ هاشور را تیره بزند، میزان ماندگاری و دوام میکروبلیدینگ بیشتر از زمانی است رنگ روشن انتخاب کنید.

با توجه به موارد گفته شده در بالا و اینکه رنگ در عمق کمی از پوست قرار میگیرد، مدت زمان ماندگاری میکروبلیدینگ ابرو بین ۶ ماه تا یک سال متغیر است است که البته حتما باید مراقبت های بعد از هاشور ابرو را رعایت کنید تا ماندگاری آن بیشتر شود.

مزایای میکروبلیدینگ

آسیب کمتر

در روش میکروبلیدینگ پوست مانند تاتو های قدیمی و حتی میکروپیگمنتیشن شکافته نمی‌شود و در نتیجه آسیب جدی نمی بیند. پس می توان گفت این روش از لحاظ سلامتی بسیار بی خطر تر از انواع روش های تاتو ابرو قدیمی می باشد.

بعد از یه مدت میتونی فرم ابروهات رو تغییر بدی

یکی از مزیت های خوب میکروبلیدینگ این است که ماندگاری آن نسبت به بقیه روش های هاشور و تاتو ابرو کمتر است. پس اگر بعد از مدتی از ابروهایتان خسته شوید و یا بخواهید فرم ابروهایتان را تغییر دهید به راحتی میتوانید فرم ابروهایتان را تغییر دهید. البته ماندگاری کم این روش برای خانم هایی که ماندگاری بالا برایشان بسیار اهمیت دارد، جز معایب است.

معایب و عوارض میکروبلیدینگ

هزینه بالا

هزینه این کار تقریبا بالا است. چون اولا هزینه خرید رنگ خوب زیاد است و اینکه این روش یک کار هنری است و ظرافت کار به هنر و مهارت پیگمنتر بستگی دارد.

ماندگاری کم

ماندگاری این روش نسبت به سایر روش ها کم است.

میزان خونریزی بیشتر

میزان خونریزی نسبت به سایر روش ها کمی بیشتر میباشد.

قیمت فیبروز ابرو (میکروبلیدینگ)

هزینه میکروبلیدینگ ابرو با توجه به نوع ابروها متفاوت است. برای مثال اگر فردی فقط بخواهد جاهای خالی ابرو های خود را پرکند هزینه کمتری می پردازد نسبت به کسی که تمام ابروی خود را هاشور انجام میدهد. اما در کل میکروبلیدینگ در تهران بین ۲۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان متغیر است.

دستگاه میکروبلیدینگ

دستگاه میکروبلیدینگ بر خلاف میکروپیگمنتیشن که دستگاهی برقی است، یک قلم دستی است که برای هر فرد یک تیغ به صورت جداگانه در ابتدای دستگاه قرار میگیرد. ( شکل زیر یک دستگاه میکروبلیدینگ را نشان میدهد). قیمت دستگاه (قلم) میکروبلیدینگ ابرو حدود ۷۰ هزار تومان میباشد.

موارد منع میکروبلیدینگ

در دوران قاعدگی پوست رنگ را کمتر جذب می کند و ممکن است که رنگ زیر پوست شما باقی نماند، پس در دوران قاعدگی بهتر است که هاشور ابرو انجام ندهید.

در صورت داشتن انواع زخم، التهابات پوستی، آفتاب سوختگی، عفونت های باکتریایی و یا انجام لیفتینگ پوست و تزریق بوتاکس بهتر است یک ماه صبر کنید سپس میکروبلیدینگ یا تاتو ابرو انجام دهید.

در صورت داشتن خال پوستی مستعد سرطان، زگیل و خال های گوشتی، گوشت اضافه و سرطان پوست به هیچ وجه نباید انجام دهید.

اگر که به بیماری های هپاتیت، ایدز و هموفیلی (عدم انعقاد خون) مبتلا هستید به هیچ عنوان انجام هاشور ابرو توصیه نمی شود.

اگر به دیابت مبتلا هستید و تصمیم دارید که میکروبلیدینگ انجام دهید اول باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. اگر پزشک انجام میکروبلیدینگ را برای شما بلامانع میداند، میتوانید با اجازه نامه کتبی از دکتر خود به یک پیگمنتر متخصص مراجعه کنید و حتما او را نسبت به بیماری خود آگاه کنید. بهتر است که اگر دیابت دارید تاتو ابرو انجام ندهید.

در دوران شیردهی تغییرات هورمونی باعث می شود که رنگ پذیری پوست به خوبی انجام نشود برای همین بهتر است در این دوران میکروبلیدینگ انجام ندهید. این به این معنی نیست که افرادی که در دوران شیردهی هستند نمیتوانند انجام دهند اما در دوران شیردهی میزان ماندگاری رنگ بسیار کم می شود.

مراحل انجام میکروبلیدینگ

ابتدا ۳۰ دقیقه زودتر در سالن حضور داشته باشید. پیگمنتر با استفاده از یک پد الکلی ابرو هایتان را کاملا تمیز می کند تا کاملا ضد عفونی شوند. سپس با استفاده از یک پماد بی حسی (مانند پماد زایلاپی) ابرو هایتان را بی حس می کند تا میزان درد به حداقل برسد، به این صورت که یک مقدار از پماد را بر روی ابروهایتان گذاشته و روی تمام ابرو پخش میکند سپس با استفاده از یک پلاستیک کاملا تمیز و بهداشتی روی ابرو ها را می پوشاند. بیحسی باید حدود ۲۰ دقیقه روی ابرو هایتان بماند تا ابروهایتان بی حس شوند.

به هنگام انجام کار یک پک وسایل مخصوص از جمله سوزن یکبار مصرف، کلاه مخصوص، پنبه و ... در اختیار هر فرد قرار میگیرد که هر کدام از مواد و تجهیزات ذکر شده می بایست به صورت جداگانه و یکبار مصرف برای هر فرد مورد استفاده قرار گیرد. حتما از پیگمنتر خود بخواهید که تمام وسایل مخصوصا "سوزن" را مقابل خودتان باز کند تا از بهداشتی بودن وسایل مطمئن شوید.

مهم ترین مرحله قبل از انجام هاشور ابرو قرینه سازی و طراحی ابرو ها می باشد. اول با یک مداد ابرو که قابل شست و شو با آب است، پیگمنتر ابروی شما را قرینه و طراحی میکند. برای قرینه سازی ابروها روش های مختلفی وجود دارد که هر پیگمنتر از یک روش استفاده میکند. بعضی از پیگمنترها چشمی و بدون استفاده از ابزاری عمل قرینه سازی را انجام میدهند، اما بعضی دیگر از ابزارهایی مانند دستگاه دیوایدر و یا خط کش های مخصوص قرینه سازی و یا حتی با استفاده از نخ قرینه سازی را انجام می دهند که تمامی روش ها در نهایت یک نتیجه را دارند.

به هنگام طراحی ابروها بسیاری از خانم ها درخواست می کنند که ابروهایشان را پهن تر بکشند اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در اولین مرحله ابرو ها را بیش از حد پهن بزنید دیگر امکان نازک کردن ابروها وجود ندارد اما اگر در مرحله اولیه ابرو ها را نازک تر بزنید میتوانید در مرحله ی ترمیم ابروها را پهن تر کنید.

مدت زمان انجام میکروبلیدینک باید بین نیم ساعت تا نهایت یک ساعت باشد. اگر فرآیند میکروبلیدینگ بیشتر از یک ساعت طول بکشد باعث میشود که در محل میکروبلیدینگ گوشت اضافه ایجاد شود.

مراقبت های قبل از انجام میکروبلیدینگ

اگر که الکل مینوشید و یا آسپیرین و رتینول مصرف میکنید یک هفته قبل از انجام میکروبلیدینگ خوردن آن ها را متوقف کنید چرا که این ها (آسپیرین و الکل) رقیق کننده های خون هستند و رتینول باعث نازک شدن پوست شده و خونریزی کمی زیاد تر میشود.

مراقبت های بعد از انجام میکروبلیدینگ

افرادی که میکروبلیدینگ انجام می دهند یکبار به ترمیم نیاز خواهند داشت که سه هفته تا یک ماه بعد از زمان انجام میکروبلیدینگ باید برای انجام ترمیم مراجعه کنند.

بعد از انجام میکروبلیدینگ بین روزهای دوم تا چهارم، رنگ اضافی بر روی پوست پخش میشود و پر رنگ تر از رنگ مورد نظرتان خواهد بود. بین روز های پنجم تا هفتم محل میکروبلیدینگ پوسته میشود. بین روزهای هشتم تا دهم ظاهرا تمام میکروبلیدینگ از بین رفته و بسیار کمرنگ به نظر میرسد. روزهای ۱۴ تا ۲۸ ام تارهای ابرویی که با روش میکروبلیدینگ بر روی ابرو کشیده شده برمیگردد اما ایراداتی دارد که تمام موارد گفته شده بالا موقتی هستند و بعد از انجام ترمیم، میکروبلیدینگ زیبایی و ظرافت خود را دو چندان نشان خواهد داد و انجام ترمیم باعث افزایش میزان ماندگاری میکروبلیدینگ خواهد شد.

درچند روز اول محل میکروبلیدینگ دچار خارش می شود و پوست دور ابرو دچار التهاب می گردد که امری طبیعی است (این التهاب بعد از ۲۴ ساعت یا نهایتا ۴۸ ساعت از بین می رود). محل میکروبلیدینگ شده را دست نزنید و اصلا نخارانید.

مدت زمان درمان محل زخم برای افراد مختلف با انواع مختلف پوست متفاوت بوده و بین ۱۴ تا ۳۰ روز متغیر است.

از روزی که میکروبلیدینگ انجام میدهید تا ۳ روز بعد از آن ویتامین A چشمی را روزی ۲ تا ۳ بار بر روی محل میکروبلیدینگ شده بزنید. و از روز ۴ام تا ۱۰ روز روزی یکبار این پماد را بر روی آن بزنید.

افرادی که پوست چربی دارند باید روزی یک بار با ویتامین A چشمی محل میکروبلیدینگ شده را چرب کنند. (این دو نکته ی قبل باز به نظر متخصص میکروبلیدینگ ای که کار شما را انجام داده بستگی دارد)

۱ تا ۳ روز بعد از اینکه هاشور ابرو انجام دادید حمام نروید و به هیچ وجه به ابروهایتان آب نزنید. چرا که بخار حمام و آب باعث ریزش رنگ خواهد شد.

۱ تا ۳ روز بعد کرم و مواد آرایشی در محل میکروبلیدینگ شده مصرف نکنید.

تا ۱۰ روز هیچ گونه معالجه پوستی انجام ندهید و هرگز به استخر و سونا نروید.

ویدیو های میکروبلیدینگمعرفی میکروبلیدینگ فیبروز

سوالات متداولآیا میکروبلیدینگ همان تاتو است؟

‎بله! میکروبلیدینگ درواقع هنري از تاتو است چرا که به صورت دستی انجام ميشود و لازمه ي آن هنر و مهارت شخصي است كه ميكروبليدينگ را انجام ميدهد(يعني از یک قلم دستی كه يك تيغ بر سر اين قلم وجود دارد، به جای دستگاه سنتی تاتو استفاده ميشود که البته کاملا استریل شده ميباشد). ‎دقیقا مانند تاتوهای قديمي، در میکروبلیدینگ هم رنگدانه درون لایه میانی پوست کاشته ميشود و در اين لايه باقی ميماند.میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ هر دو جزو آرايش نيمه دائم هستند. در واقع هر نوع رنگ غیر دائمی که با هر وسیله دستی یا برقي درون پوست کاشته ميشود، از نظر پزشکی نوعی تاتو کردن به حساب میاد.

آیا در انجام میکروبلیدینگ از تیغ استفاده میشه؟

در میکروبلیدینگ، از تیغ استفاده نميشود؛ از یک قلم همراه با مجموعي از سوزن ها برای ایجاد یک خط شبيه به تار موي ابرو(در جهت رويش موي ابرو) استفاده ميشود. در حين انجام ميكروبليدينگ، براي هر شخص از يك سوزن استفاده ميشود و یکبار مصرف هستند!

میکروبلیدینگ فیبروز چیست؟

آکادمی فی یک آکادمی بین المللی معتبری است که در زمینه های مختلف از جمله آموزش میکروبلیدینگ ابرو، میکاپ صورت، لیفت و لمینت مژه، اکستنشن مژه و ... فعالیت میکند. یکی از دوره های آموزشی این آکادمی دوره فیبروز (phibrows که از دو کلمه ی phi که همان نام آکادمی و brows که به معنای ابروها است تشکیل شده) است که طی این دوره به شما آموزش می دهند که چگونه به بهترین شکل و با روش ها و دستگاه هایی جدید میکروبلیدینگ ابرو را انجام دهید. افرادی که دوره ی فیبروز را میگذرانند میکروبلیدینگ را به روش آکادمی فی انجام میدهند که اصطلاحا میکروبلیدینگ به روش فیبروز میگویند.

آيا انجام ميكروبليدينگ با درد همراه است؟

خانم ها قبل از اينكه ميكروبليدينگ را انجام دهند، تصور ميكنند كه خيلي دردناك است و اين فكر آن ها را از انجام اين كار بازميدارد. درصورتي كه ميكروبليدينگ دردناك نيست.
اول اينكه به لطف پماد بي حسي درد خيلي كم ميشود و در واقع شما فقط انجام آن را حس ميكنيد. دوم اينكه اگر تكنسين شما فرد خبره اي باشد، شما اصلا متوجه درد نخواهيد شد.
اما در نهايت به آستانه تحمل درد خود فرد بستگي دارد و اگر آستانه تحمل درد شما پايين باشد، ممكن است ميكروبليدينگ شما با درد همراه شود، و همچنين صداي سوزني كه روي پوست كشيده ميشود باعث ناراحتي شما شود.

آيا ميكروبليدينگ به موي طبيعي ابرو آسيبي ميرساند؟

خير! ميكروبليدينگ به هيچ عنوان به موي طبيعي ابرو آسيبي نميرساند. به طور عمده، رشد مو به هورمون ها، سلامتي و تغذيه بستگي دارد. با توجه به تحقيقات موسسه پیوند مو میامی، ميكروبليدينگ نه بر روي رشد مو و نه ريزش موهاي ابرو تاثيري ندارد.

بهترین زمان ترمیم میکروبلیدینگ ابرو چه موقعی می باشد؟

بعد از انجام میکروبلدینگ، حتما باید یک بار برای ترمیم دوباره به متخصص خود مراجعه کنید در غیر اینصورت ماندگاری و کیفیت میکروبلدینگ شما کم میشود. معمولا بهترین زمان برای مراجعه برای ترمیم بین ۴ تا ۶ هفته بعد از انجام میکروبلدینگ می باشد. برای اطلاع زمان دقیق ترمیم از متخصص خود مشورت بگیرید. دلیل انجام ترمیم این است که متخصص شما از سلامت ابروهایتان و نتیجه کار اطمینان حاصل کند و اگر میکروبلدینگ ابروها به اصلاح نیاز داشته باشد برطرف شود.

هزینه ترمیم میکربلیدینگ چقدر می باشد؟

هزینه انجام ترمیم میکروبلدینگ معمولا جداگانه و از ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان متغیر می باشد.

آیا نوع پوست در ماندگاری میکروبلیدینگ تاثیر دارد؟

بله، با اینکه همه افراد با انواع مختلف پوست میتوانند میکروبلدینگ انجام دهند اما ماندگاری روی انواع پوست متفاوت می باشد. برای مثال ماندگاری میکروبلدینگ روی پوست معمولی بین ۸ ماه تا ۱ سال است اما برای پوست های چرب ماندگاری میکروبلدینگ بین ۶ تا ۸ ماه می باشد.

هاشور ابرو بعد از چند روز طبیعی میشه؟

معمولا بسته به نوع پوست بین ۷ تا ۱۴ روز زمان میبره تا طبیعی نشان داده شود.

۱۰ متخصص برتر میکروبلیدینگ در ایران

در زیر تعدادی از برترین متخصص ها در ایران برای انجام میکروبلیدینگ ابرو را معرفی میکنیم. این افراد بر اساس زیبایی، ظرافت و کیفیت انجام کار، نمونه کار ها، محبوبیت و شناخته بودن آن ها در ایران انتخاب شده اند.

مهتاب توکلی
میکروبلیدینگ ابرو
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
افسانه خالقی
میکروبلیدینگ ابرو
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
ملیسا رحیمی
میکروبلیدینگ ابرو
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
سپیده موسوی
میکروبلیدینگ ابرو
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
زهرا عبدلی
خط چشم، میکروبلیدینگ ابرو، سایه لب
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
زهره لطیفی
خط چشم، میکروبلیدینگ ابرو، سایه لب
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
غزل زرگريان
میکروبلیدینگ ابرو
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
مصی صادقی
خط چشم، میکروبلیدینگ ابرو، سایه لب، لیفت و لمینت مژه
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
مانلی
خط چشم، میکروبلیدینگ ابرو، سایه لب، لیفت و لمینت مژه
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها
لیلی امدادی
خط چشم، میکروبلیدینگ ابرو، سایه لب، لیفت و لمینت مژه
(۱۲ نفر)
مشاهده نمونه کارها